۲۰ فعالیت بدنی برای کودکان ۲ تا ۴ سال

اگر کودک زیر ۵ سال در خانه دارید، پس تجربه کرده اید که تلاش برای همگام شدن با یک کودک نوپا یا پیش دبستانی پرانرژی چگونه است. اما آیا می دانستید که کودکان در این سن به سه ساعت فعالیت بدنی در روز نیاز دارند؟

کودکان بین ۲ تا ۴ سال نه تنها به تحرک زیاد نیاز دارند، بلکه به تنوع حرکتی زیادی نیز نیاز دارند. این گروه سنی آماده حرکت در راه های جدید و هیجان انگیز است! بنابراین، در حالی که اختصاص دادن زمان برای بازی ضروری است، دسترسی به فعالیت‌های سرگرم‌کننده و ساده که می‌دانید به آن‌ها کمک می‌کند تا به روش‌های مختلف فعال شوند و مهارت‌های خود را توسعه دهند نیز مهم است.

۱.بادکنک را بالا نگه دار

یکی از تمارین بسیارکمک کننده برای تقویت دستان، بادکنک بازی است. از کودک خود بخواهید که بادکنک خود را بالا بیاندازد و نگذارد بر روی زمین بیفتد.حتما در هر تلاش زمان را بگیرید و کودک را به افزایش رکورد تشویق کنید.

۲.طرح های اسفنجی مرطوب

در یک روز گرم و تابستانی، تعداد زیادی اسفنج جمع کنید، یک وان آب برای خیس کردن بی‌پایان تهیه کنید و از فرزندانتان بخواهید اسفنج‌های خود را روی دیوار یا روی سطح سیمانی بیندازند تا طرح‌هایی بسازند. اسفنج ها همچنین می توانند برای “رنگ آمیزی” دیوارها استفاده شوند.

۳.حفاری برای گنج

چه یک میز شنی داخلی یا خارجی یا جعبه شنی باشد، بچه ها عاشق گنج یابی هستند! اسباب‌بازی‌های کوچکی مانند دایناسورهای پلاستیکی، ماشین‌های کوچک یا سنگ‌های مرمر را پنهان کنید و به کودکتان اجازه دهید کنجکاوی و خلاقیت خود را در حالی که به دنبال غنیمت می‌گردد بیازماید!

۴. بادبادک را به پرواز درآورید

یک فضای باز وسیع در یک پارک، یک ساحل یا یک مزرعه پیدا کنید، یک بادبادک بسازید یا بخرید، روزی را انتخاب کنید که وزش باد باشد اما خیلی باد نباشد و به تماشای لذت بردن فرزندتان از دویدن با اسباب بازی های رنگارنگ خود بروید.

۵. گلوله های برفی پرتاب کنید

ارفرزندانتان بخواهید گلوله های برفی را به سمت دیوار پرتاب کنند. دقیقا مانند کاری که در تابستان با اسفنج ها انجام می دادند.یا یک هدف برای آنها تعیین کنید و از آنها بخواهید که گلوله را دقیقا به سمت هدف برتاب کنند.

۶. ضربه به توپ

توپ ها برای بسیاری از بازی ها و فعالیت ها جزء اصلی هستند. با استفاده از انواع و اندازه های مختلف توپ، از کودکتان بخواهید ببیند که تا چه حد می تواند ضربه بزند.و یا اینکه در مقابل دیوار و یا دروازه بایستید و از کودکتان بخواهید که به شما گل بزند.

20 بازی برای کودکان

۷. مینی استیک

یک توپ را با کودک خود به عقب و جلو پاس دهید و یا از او بخواهید به سمت هدف شلیک کند در حالی که به او یاد می دهید چگونه چوب هاکی را نگه دارد و نحوه ضربه به توپ با چوب هاکی چگونه است.

۸. حباب بازی

در حالت ایده‌آل، یک فعالیت در فضای باز است، از اندازه‌ها و انواع مختلف چوب‌های حباب‌دار استفاده کنید و از بچه‌ها بخواهید حباب‌های خود را منفجر کنند یا خودتان آنها را منفجر کنید و از بچه‌ها بخواهید آنها را بسازند

۹.دوچرخه سواری کنید

دوچرخه‌سواری، چه با دوچرخه، چه با سه‌چرخه و چه با دوچرخه‌های کمکی، می‌تواند به تقویت عضلات پا کمک شایانی کند. از آن مهم‌تر، علاقه‌ی اکثر بچه‌ها به دوچرخه‌سواری است که این فعالیت را به گزینه‌ای جذاب برای تقویت عضلات پا تبدیل می‌کند.

20 بازی برای کودکان

۱۰. برچسب فریز

اگر گروهی متشکل از چهار یا چند کودک دارید که به دنبال سرگرمی هستند، به دنبال یک بازی قدیمی بهتر از برچسب فریز نباشید .یکی از بچه ها را انتخاب کنید تا ” مهاجم ” باشد و از آن بخواهید بچه های دیگر را در اطراف تعقیب کند .هنگامی که ” مهاجم” بازیکنی را لمس می کند، آنها باید منجمد شوند(ایستاده باشند) تا زمانی که بازیکن دیگری با لمس آنها ، آنها را از انجماد باز کند .هنگامی که”مهاجم” همه بازیکنان را منجمد می کند، بازی دوباره با یک فرزند جدید به عنوان “مهاجم” شروع می شود.

۱۱. بازی سطل آب را پر کنید

یک فنجان و دو سطل (یکی کوچکتر، یکی بزرگتر) به کودک خود بدهید .سطل کوچکتر را با فاصله کمی از سطل بزرگتر قرار دهید و سطل بزرگتر را با آب پر کنید .از کودکتان بخواهید از
سطل بزرگتر آب برداشته و سطل کوچکتر را پر کند .

۱۲. هواپیماهای کاغذی

راه های زیادی برای ساخت هواپیماهای کاغذی در خانه وجود دارد .آنها را به داخل یا خارج بیندازید و ببینید چقدر می توانند پرواز کنند، چقدر می توانند پرواز کنند یا اینکه آیا کودک شما
می تواند آنها را از طریق یک جسم مانند هوالهوپ پرتاب کند.

۱۳. لوبیا کیسه پرتاب

کیسه های لوبیا وسیله ای است که به راحتی در دست و پرتاب می شود و برای بچه ها استفاده می شود .در داخل یا خارج از خانه، از بچه ها بخواهید آنها را به اهدافی مانند سبدهای لباسشویی بیندازند.

۱۴. تخم مرغ و قاشق

برای این بازی هماهنگی و تعادل دست و چشم، به بچه ها یک قاشق بدهید و از آنها بخواهید یک تخم مرغ آب پز یا پالستیکی را از یک نقطه به نقطه دیگر در داخل خانه یا بیرون متعادل
کنند .چقدر سریع می توانند بروند؟ آیا می توانند در حین حرکت برقصند؟

۱۵. پیاده روی بالش

یک ردیف از بالش های مبل، یا تخت روی زمین خود بچینید و از کودک خود بخواهید از این طرف به سر دیگر راه برود .ممکن است آسان به نظر برسد اما تعادل آنها به چالش کشیده خواهد
شد!

۲۰ بازی برای کودکان

۱۶. کیک بولینگ

بولینگ معمولی را در داخل یا خارج تغییر دهید و از بچههایتان بخواهید از اندازه های مختلف توپ برای پایین انداختن اشیاء مختلف مانند بطریهای خالی یا رولهای دستمال کاغذی استفاده
کنند.

۱۷.از درخت باال بروید

درختی با شاخه های کم انتخاب کنید و اجازه دهید فرزندتان باال برود .برای کمک نزدیک باشید، اما بگذارید بچههایتان ببینند خودشان چقدر میتوانند پیش بروند.

۱۸. تعادل کیسه لوبیا

از کودکتان بخواهید کیسه لوبیا را روی سرش نگه دارد و بدون انداختن آن از یک نقطه به نقطه دیگر راه برود .همانطور که آنها در راه رفتن تسلط دارند، نقاط را بیشتر از هم دور کنید یا با اضافه کردن زیگ زاگ ها یا دایره ها یا اشیایی که باید در اطراف آنها مانور دهند، مسیر را کمی چالش برانگیزتر کنید.

۱۹.هلیکوپتر

طناب پرش را به صورت دایره ای بچرخانید درحالی که کودکانتان بدون اینکه پایشان به آن بخورد باید از روی آن بپرند.برای جذابیت بیشتر بازی سعی کنید هودتان هم از روی طناب بپرید
و کودکتان آن را بچرخاند.

۲۰.پیاده روی

وارد طبیعت شوید و فرزندانتان را تشویق کنید که از تپه ها بالا بروند، از روی چوب بپرند و روی کنده درختان تعادل برقرار کنند.

۲۰ بازی برای کودکان

در این مقاله، ۲۰ بازی جذاب و سرگرم کننده برای تقویت قدرت جسمانی کودکان معرفی شد.این بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که ضمن افزایش قدرت و توان عضلانی، مهارت های حرکتی، تعادل و چابکی کودکان را نیز ارتقا دهند. انتخاب بازی های مناسب با سن و عالیق کودکان، نقش مهمی در اثربخشی آنها دارد. والدین و مربیان می توانند با تشویق کودکان به انجام این بازی ها، به ارتقای سالمت جسمانی و روحی آنها کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفده =